Elektrokola mají motor poháněný elektřinou, který pomáhá při šlapání do pedálů. Motor se napájí z baterie umístěné na kole a zvyšuje výkon, rychlost a dojezd. Na rozdíl od klasických kol mají elektrokola také další technologické prvky, jako jsou senzory, řídicí jednotky a displeje.
Mezi výhody elektrokol patří snadnější a pohodlnější jízda, menší únavnost a větší dojezd. Nevýhodou je zvyšená hmotnost, vyšší cena a nutnost pravidelného dobíjení baterie.
Nejlepší elektrokola se liší podle účelu, pro který jsou určena. Mezi nejoblíbenější patří elektrokola pro město, elektrokola na horskou cyklistiku a elektrokola pro dlouhé trasy.
Elektrokola je třeba pravidelně čistit, mazat a kontrolovat stav baterie. Baterie vydrží obvykle několik let, přičemž životnost závisí na výrobci, typu a způsobu používání.
Ne. Elektricky asistované kolo je z pohledu Silničního zákona klasickým bicyklem, musí proto pouze splňovat podmínky dané Vyhláškou Ministerstva dopravy 341/2002 Sb., jako je povinná výbava (instalace odrazek), osvětlení pro jízdu za snížené viditelnosti, existence výrobního čísla a také podmínky Evropské normy (EPAC EN 15194), která definuje jmenovitý výkon motoru do 250W, maximální asistovanou rychlost 25 km/h a váhu elektrokola do 40 kg. Vše z toho naše elektrokola (na rozdíl od většiny nabízených strojů na trhu) bez problémů splňují.
Pokud máte rádi terén a jste osoba s vyšší hmotností (nad 100 kg), nebo rádi vyrazíte na výlet se závěsným vozíkem či dítětem za zády, vyšší výkon motoru by se Vám mohl hodit.   Nyní si můžete pořídit a používat elektrokolo i se jmenovitým výkonem vyšším než 250W, má to však svá omezení:   Takový typ elektrického kola je určený pro jízdu na „nezpevněném povrchu“ a pokud se s ním stane jakákoli nehoda v běžném provozu (na veřejných komunikacích nebo na cyklostezce), bude na něj pohlíženo jako na nechválený produkt.  20.11. 2012 odhlasoval Evropský parlament částečné změny v legislativě ohledně elektrokol (EPAC) - Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2002/24/ES ze dne 18. března 2002 o schvalování typu dvoukolových a tříkolových motorových vozidel. Pravidlo, že pouze elektrokola s maximální rychlostí 25 km/h a s 250 watty jmenovitého výkonu motoru jsou vyjmuta z povinnosti provádění typových zkoušek (homologace) nadále platí (viz. bod h). Z tohoto pravidla ale Komise učinila ještě další výjimky. Povinnost typové zkoušky se dále nevztahuje na:  (a) vozidla s maximální konstrukční rychlostí nepřekračující 6 km / h; (tedy akcelerátor může pracovat samostatně pouze do této rychlosti). (e) vozidla zkonstruovaná a vyrobená k použití ozbrojenými silami, civilní obranou, požární službou, sílami odpovědnými za udržování veřejného pořádku a havarijní lékařskou službou (g) vozidla primárně určená pro off-road použití a určené pro jízdu na nezpevněných plochách. (h) jízdní kola s pedály, která jsou vybavena přídavným elektrickým motorem s maximálním trvalým výkonem 0,25 kW, jehož výkon je postupně snižován až do vyřazení motoru z činnosti, když vozidlo dosáhne rychlosti 25 km/h, nebo dříve, jestliže cyklista přestane šlapat.
Mezi nejnovější technologické vylepšení elektrokol patří výkonnější motory, lehčí baterie, vylepšené senzory a řídicí jednotky, bezdrátové nabíjení a integrovaná GPS navigace.
Ceny elektrokol se pohybují od několika desítek tisíc až po stovky tisíc korun. Liší se podle značky, modelu, výkonu, velikosti baterie a dalších faktorů.
Začátečníkům, kteří si chtějí pořídit elektrokolo, doporučujeme zvážit své potřeby a účel jízdy. Je důležité si vybrat správnou velikost a typ kola a také se informovat o různých funkcích a vlastnostech elektrokol. Dále je vhodné si vybrat spolehlivou značku a nezapomínat na pravidelnou údržbu a servis.
Ano, u valné většiny modelů baterii po odemknutí z rámu vyjmete z kola. Lze ji tak nabíjet tam, kde by celé kolo překáželo.
Předpokládáme, že budete pravidelně používat kvalitní zámek, klidně i více (elektrokolo je uveze), který vám k e-kolu můžeme nabídnout. Je také vždy třeba zamykat baterii k rámu kola. Je ale nejlepší si elektrokolo u nás pojistit, není to drahé a při krádeži dostanete za pár dní poukaz na odběr nového ekola. Připravujeme také systém hlídání kola přes systém GPS.
Jedná se vlastně o proti-pohyb cívek elektromotoru, ze kterého se stává dynamo při jízdě vozidla z kopce. Využívají ho elektromobily a také těžké elektroskútry (například model Vectrix, který má přes 220 kg). Kolo i s jezdcem je příliš lehké aby byl efekt regenerativního brzdění významný. Proto na námi nabízených elektrokolech tuto funkci nenajdete. Více o této problematice se dozvíte zde. https://youtu.be/k4Oe4hv4QpI
Ano. Není problém používat elektrokolo za deště (určitě ne při průtrži mračen), nelze jej však ponechat zaparkované tam, kde není chráněno proti dešti, sněhu a slunci (UV záření může poškodit lak nebo pláště). Vyhněte se také provozu elektrokola v hlubokém bahně, zásadně neprojíždějte brody, nebo hluboké kaluže. V případě kondenzace vlhkosti v oblasti řídící jednotky tato odpojí elektroniku kola do doby, než kompletně vyschne. Ponoření baterie a elektromotoru do vody během provozu vždy povede ke zkratu a poškození provozního mechanismu. Pozor, za deště se při jízdě na kole a na elektrokole zvlášť, prodlužuje několikanásobně brzdná dráha!
Pro jízdu v terénu jsou nejlepší elektrokola s výkonnými motory a silnými bateriemi. Mezi taková elektrokola patří například horská elektrokola nebo elektrokola s motory s vysokým točivým momentem.
Doba výdrže baterie elektrokola závisí na výkonu baterie a intenzitě používání. Obecně se dá říci, že baterie elektrokola vydrží přibližně 30 až 80 km, ale s většími a výkonnějšími bateriemi se dojezd může prodloužit na 100 až 150 km.
Pro jízdu po městě jsou nejlepší elektrokola s pohodlným sedlem, s dobrou viditelností a s nízkou hmotností. Mezi taková elektrokola patří například městská elektrokola nebo elektrokola s nízkým rámem.