LEADER FOX Kent 29"

Mountain e-bike Kent 2019 with aluminum frame, sports design and 29" wheels.

Discount for purchasing 2 or more e-bikes: 5%

Choose from the variants: info

  • Fully integrated frame battery with powerful Samsung 17.5Ah (630Wh) cells and USB output (can be used for phone charging, navigation, etc.).
  • Fast charger with 3A charging current. This will significantly reduce battery charging time.
  • The bike is equipped with a Bafang Max Drive M500 central motor with a nominal power of 250W and a maximum power of 350W. Among other things, this engine boasts a high torque of up to 95 Nm and is equipped with a torsion force sensor. This means that the more force the cyclist pedals, the more force the engine helps.
  • The Bafang Max Drive electric motor quickly became one of the established central drives thanks to its high-quality workmanship. It also excels in very smooth running, above-average climb performance and quiet running.
  • The system is operated by means of the LCD display and a button control located on the handlebar.


E-bike range calculator

Total weight of rider (incl. equipment)
80
kg
Predominant route profile
Battery capacity
Range
For 80 kg riders, with a battery capacity of Wh when driving with maximum assistance after a predominantly , the range on this e-bike will be approximately
km
(Setting specific assistant mode, electro-technical state, battery age, ambient temperature, aerodynamics and driving technique could affect the overall range)

E-MTB WITH A LOT OF STAMIPowerful motor and high-capacity batteries will help  you to catch up on the harshest hills. The high  performance e-bikes are characterized by its durable  frame, high-quality brakes and good suspension.


 

Bafang je již přes 10 let jedním z největších výrobců komponentů pro elektrokola na světě. V Evropě se jeho elektromotory staly de-facto standardem. V posledních pěti letech se však intenzivně zaměřil na výrobu středových motorů. V roce 2014 představil integrovaný středový pohon s kódovým označením MAX, u kterého se ustálilo označení MaxDrive. Využití MaxDrive nachází v mnoha typech 250W / 36V elektrokol. Bafang také vyrábí nábojové (přední a zadní) motory, díky kterým je dlouhodobě jedničkou na světovém trhu.

 

Typ motoru středový
Výkon 250 W
Max. točivý moment 95 Nm
Napětí 36/43/48 (DCV)
Účinnost motoru ≥ 80%
Senzor šlapání integrovaný tlakový senzor
Max. rychlost asistence 25 km/h
Váha 3,6 kg
Provozní teplota -20 až 45 ℃
Hlučnost < 55 dB

 

 

Své využití najde především v segmentu horských elektrokol a speed pedeleců, čemuž bezezbytku odpovídají také jeho parametry. M500 je vybaven torzním ( tlakovým ) snímačem, řídící jednotka vyhodnocuje, jakou silou jezdec šlape do pedálů a podle toho reguluje výkon motoru. Elektromotor nabídne výkon 250 wattů a točivý moment 95 newtonmetrů. Stejně jako u motoru M420, činí maximální rychlost 25 km/h, popřípadě 45 km/h v závislosti na způsobu využití a platných právních předpisech. Motor se vyznačuje plynulým a tichým chodem, hlavně při změně převodů a to i při jízdě do kopce. Motor podporuje snímač řazení (Gear senzor).

 


Czech LEADER FOX is one of the most popular brands of pedelecs and ekolo.cz belongs to the biggest sales and service partners in the Czech Republic. The brand offers a wide range of 40 models from folding, urban trouring and trekking models. With full battery integration and the use of powerful mid and hub drives, LEADER FOX e-bikes are great option for those looking for quality and design at a reasonable price. Designing, preparation of production models and assembly take place in a workshop situated in České Budějovice in the Czech Republic.

 

 

That might be interesting to you:

 

                      E-Bike Buyer's Guide    Everything about batteries 

                      Delivery of your e-bike    Everything about e-bike motors 

                           

                           

                           

 

Drive type BAFANG M500, 36V, středový
Capacity and battery type LG 36V/17,5Ah,Li-On, 630 Wh
Control Bafang, Bluetooth, USB
Frame sizes 17,5", 19,5", 21,5"
Frame type and material AL 6061
Front fork MANITOU MACHETTE, TRAVEL: 100 mm, AIR WITH REMOTE LOCKOUT
Number of gears 1 x 10
Shifters and derailleur SHIMANO DEORE RD-M610, 10 gears
Type and brand of brakes Shimano Deore M6000, hydraulic disc
Cassette SHIMANO CS-HG50,10 SPEEDS, 11-13-15-17-19-21-24-28-32-36 T
Chain KMC X10e
The stem EXERACE, aluminium, length:80 mm
Saddle and seat post SELLE ROYAL VERVE, EXERACE D:31,6mm, L:350mm
Rims and hubs 28", WEINMANN, DVOUSTĚNNÝ, FORMULA DC-91/32, 2x ZAPOUZDŘENÉ LOŽISKO, pevné osy
Tires SCHWALBE SMART SAM, Folding, 57-622
Sensor Torque sensor
Load capacity 120 kg
Weight incl. battery 22,7 kg (17.5" frame)