LEADER FOX Acron 29"

Full-suspension mountain electric bike with new Bafang M500 central engine.

Discount for purchasing 2 or more e-bikes: 5%
GARANCE VRÁCENÍ / VÝMĚNY DO 10.1.2020

Choose from the variants: info

 • High-capacity, integrated battery pack with powerful SAMSUNG batteries with 17.5Ah (630Wh) capacity.
   
 • Another plus is the new 3A charging current charger (formerly 1.8A), which significantly reduces battery charging time.
   
 • The electric bike is equipped with a Bafang M500 central motor with a nominal output of 250W and a maximum output of 350W. This engine also boasts a high torque of 95 Nm and features a torsional pedal force sensor. This means that the more force the cyclist gets, the greater the power the engine assists.
   
 • The novelty for the year 2019 is the Bafang M500 Electric Motor, which brought more power in the category of central motors. It also excels in a very smooth and quiet run. The system is controlled by a color LCD display and a push button control located on the handlebars.


 

E-bike range calculator

Total weight of rider (incl. equipment)
80
kg
Predominant route profile
Battery capacity
Range
For 80 kg riders, with a battery capacity of Wh when driving with maximum assistance after a predominantly , the range on this e-bike will be approximately
km
(Setting specific assistant mode, electro-technical state, battery age, ambient temperature, aerodynamics and driving technique could affect the overall range)

E-MTB WITH A LOT OF STAMIPowerful motor and high-capacity batteries will help you to catch up on the harshest hills. The high performance e-bikes are characterized by its durable frame, high-quality brakes and good suspension.


 

Bafang je již přes 10 let jedním z největších výrobců komponentů pro elektrokola na světě. V Evropě se jeho elektromotory staly de-facto standardem. V posledních pěti letech se však intenzivně zaměřil na výrobu středových motorů. V roce 2014 představil integrovaný středový pohon s kódovým označením MAX, u kterého se ustálilo označení MaxDrive. Využití MaxDrive nachází v mnoha typech 250W / 36V elektrokol. Bafang také vyrábí nábojové (přední a zadní) motory, díky kterým je dlouhodobě jedničkou na světovém trhu.

 

Typ motoru středový
Výkon 250 W
Max. točivý moment 95 Nm
Napětí 36/43/48 (DCV)
Účinnost motoru ≥ 80%
Senzor šlapání integrovaný tlakový senzor
Max. rychlost asistence 25 km/h
Váha 3,6 kg
Provozní teplota -20 až 45 ℃
Hlučnost < 55 dB

 

 

Své využití najde především v segmentu horských elektrokol a speed pedeleců, čemuž bezezbytku odpovídají také jeho parametry. M500 je vybaven torzním ( tlakovým ) snímačem, řídící jednotka vyhodnocuje, jakou silou jezdec šlape do pedálů a podle toho reguluje výkon motoru. Elektromotor nabídne výkon 250 wattů a točivý moment 95 newtonmetrů. Stejně jako u motoru M420, činí maximální rychlost 25 km/h, popřípadě 45 km/h v závislosti na způsobu využití a platných právních předpisech. Motor se vyznačuje plynulým a tichým chodem, hlavně při změně převodů a to i při jízdě do kopce. Motor podporuje snímač řazení (Gear senzor).

 

Kompletní nabídka kol s motorem Bafang M500

 


Czech LEADER FOX is one of the most popular brands of pedelecs and ekolo.cz belongs to the biggest sales and service partners in the Czech Republic. The brand offers a wide range of 40 models from folding, urban trouring and trekking models. With full battery integration and the use of powerful mid and hub drives, LEADER FOX e-bikes are great option for those looking for quality and design at a reasonable price. Designing, preparation of production models and assembly take place in a workshop situated in České Budějovice in the Czech Republic.

 

 

That might be interesting to you:

 

                      E-Bike Buyer's Guide    Everything about batteries 

                      Delivery of your e-bike    Everything about e-bike motors 

                           

                           

                           

 

Drive type BAFANG M500,36V
Capacity and battery type 630 Wh (17,5 Ah), 36V, Samsung
Control Bafang display, Bluetooth, USB
Frame sizes 17,5", 19,5", 21,5"
Frame type and material Alloy 6061, Zdvih 100 mm
Front fork MANITOU MACHETTE,120 mm, air, lockable
Number of gears 1 x 10
Shifters and derailleur SHIMANO DEORE RD-M610
Type and brand of brakes Shimano Deore M6000, hydraulic disc
Cassette SHIMANO CS-HG50,10 speed,11-36
Chain KMC E10
The stem EXERACE, AL, 60mm
Saddle and seat post SELLE ROYAL VERVE / EXERACE D:31,6mm, L:350mm
Rims and hubs 28", WEINMANN, DVOUSTĚNNÝ, FORMULA DC-221T,2x ZAPOUZDŘENÉ LOŽISKO, pevné osy
Tires CST,60-622
Sensor Torque sensor
Load capacity 120 kg
Weight incl. battery 25 kg (frame 19,5")